Turvaline uus aasta
Alusta uut aastat turvaliselt
Turvalised uksed ja aknad on kodu esimesed kaitsjad.
Vaata üle aknad ja uksed potentsiaalse varga pilguga ja leia nende nõrgad küljed. Pööra suuremat tähelepanu ustele ja akendele, mis asuvad maja tagumisel poolel või kui elad kortermajas, esimesel korrusel. Analüüsi, millised lukud pole piisavalt turvalised, aga ära unusta ka kõrvalhoonete aknaid ja uksi.
Turvaline lukk mängib väga suurt rolli, kas sinu kodu jääb murdvarga rünnaku eest kaitstuks.
Kui lihtne on vargal sinu ust avada?
Turvalise ukseluku eesmärk on muuta varga sissepääsemine võimalikult keeruliseks. Kui sinu kodul on turvauks, millel puutub kvaliteetne lukk, siis jääb sinu kodu ilma kaitsest murdvarga ees.
Kas Sinu ukse ees on vana Vasara lukk või Valgevene nupuga väljumisel lukkuvajutatav lukk? Mõlemal lukul on südamikud alumiiniumist ja ülikergesti avatavad. Kui lukku ei ole võimalik südamiku kaudu avada, siis lõhutakse raam ja tuppa sisenetakse veel kiiremini.
Vana lukku on võimalik asendada uue lukuga, millel on kaasas ka südamikukaitse, mis ei lase lukusüdamikku pooleks lõhkuda. Samuti võib turvalukuks lisada odavamast hinnaklassist ülemise lisaluku, mida nii lihtsalt lahti murda ei saa, aga tagab ka turvalisuse pikemaks ajaks kodust lahkumisel.
Enimmüüdud turvalukk meie kaubavalikus on Klientide lemmikute hulka kuuluvad veel
ABLOY BODAGUARD SL905 TURVALUKK ABLOY 428 TURVALUKK ABLOY 928
Turvalukkude puhul on äärmiselt oluline, et võtmepesa ja võtmetega oleks kaasas võtmekaart. Võtmekaart ei lase võõrastel sinu võtmeid kopeerida, sellele on märgitud võtme peitekood, võtmete arv, väljastuskuupäev ja volitatud edasimüüja rekvisiidid.
Parima luku valimiseks pöördu väljaõppinud lukumüüja poole, kes oskab õigeid ning eesmärgipäraseid lukustuslahendusi soovitada. Alati ei pea tervet lukusüsteemi välja vahetama, piisab vaid mõne osa väljavahetamisest.
Milline sulgemismeetod valida?
Valikust leiab väändenupuga või võtmega avatavaid lukke. Tuleks arvestada sellega, kas elad kortermajas esimesel korrusel, või eramajas. Silmas tuleks pidada veel ka seda kas sinu peres on väikeseid lapsi või vanainimesi, kelle turvalisus peab olema tagatud.
Mugavuse poolest on populaarseks muutunud väändenupuga lukud, kuna siis ei ole vaja kodus olles ukse avamise jaoks võtit otsida. Esimese korruse korterites ja eramajades, tuleks mõelda sellele, kui varas tuleb sisse aknast, on tal lihtne libliksneperi abil korterist või majast väljuda.
Lisa kindlust annab uksele ülemise turvaluku ja ukseketi paigaldamine.
Kui vastupidav on sinu välisukselukk?
Varga jaoks on luku lahtimurdmisel oluline sellele kuluv aeg ja kaasnev müra. Mida rohkem aega ja lärmi nõuab luku või ukse lõhkumine, seda tõenäolisemalt eelistab varas jõudu proovida mõne teise ukse kallal, kus risk saada teolt tabatud, on oluliselt väiksem.
Erinevate lukkude kasutusiga võib olla mitukümmend aastat või kõigest paar kuud, kuna paljud lukud ei ole mõeldudki pikalt vastu pidama.
Lukukorpuse detailid on valmistatud pehmest ja ebakvaliteetsest materjalist. Lukud valmistatud sama tehnoloogia järgi nagu Vasara lukk, mille alumiiniumsüdamikku on kerge pooleks lüüa ja konksuga lahti keerata.
Ära osta ega kasuta kahtlase päritoluga lukke. Mõni pealtnäha korralik lukk ei pruugi täita oma eesmärki ning võib jätta sind kodu ukse taha, või sulle väärtuslikust varast ilma.
Luku valikul on soovitav lähtuda põhjamaades kehtestatud lukustandarditest, kuna Eestis puuduvad vastavad reglementeeritud standardid. Oluline on ka erinevate võtmekombinatsioonide hulk, mida ühele võtmeprofiilile tehakse, tuues välja kui suur on tõenäosus, et kellelgi võiks olla teiega identne lukk. Valides tootja, kellel on ametlikud edasimüüjad Eestis, saate kindel olla, et ostetud tootel on garantii ja varuosad.
Luku vastupidavusel on määrava tähtsusega muukimiskindlus ja füüsiline tugevus. Luku muukimiskindluse määrab lukustusmehhanismi põhimõte, valmistamise täpsus ja kasutatavad materjalid. Kõrgetasemelise toote ja kvaliteedi tagab ISO 9001 kvaliteedisertifikaadi olemasolu.
Millist hooldust vajavad välisuste lukud?
Selleks, et suuremat niiskust lukkudest eemal hoida, kaitse neid otsese vihma, lume ja lörtsi eest. Kui vesi pääseb luku sisse, on üsnagi tõenäoline, et külmade tulles ka lukk ära jäätub. Maja välisukse lukke võiksid õlitada kolm korda aastas: enne külmade tulekut, südatalvel ning hiljem ka kevadel. Kui uksel on suur käidavus, õlita ust igakuiselt.
Määri lukukeelele lukuõli ja kontrolli, et lukukeel liiguks uksepiidas asuvasse vasturauda ilma takistuseta. Veendu, et ukselingi kruvid oleksid korralikult kinni keeratud ning vajadusel pinguta need. Võtmekanal peab olema puhas ja võtme sisestamine võtmepesasse peab toimuma sujuvalt. Võimalusel lase võtmekanalisse suruõhku, nii saad sinna sattunud liiva või lehepuru eemaldatud. Või pihusta lukuõli abil õli lukuavasse, sisesta võti lukku ning tõmba sealt välja.
Luku puhastamisega ei tohiks üle pingutada. Südamike hooldamiseks on spetsiaalsed õlid, mida tuleks kasutada kord aastas, eriti vajalik on see välisuste puhul. Õige südamikuõli on kiiresti kuivav, tavalise mineraalõli kasutamisel on oht, et õlised võtmed määrivad riided. Kui lukul on plastikust osad, siis nendesse kohtadesse ei tohiks õli panna.
Ka ukse hingedele ja tihenditele tuleks tähelepanu pöörata. Uks peab piida sisse minema tõrgeteta ja vabalt. Ukse jõuga sulgemine väsitab nii ust kui ka lukku ja lukumehhanismi. Ajapikku võib tekkida tõrkeid, mida peab hakkama korrigeerima.
Et tagada luku töökindlus ja vastupidavus, võiks lukke kord aastas hooldada väljaõppinud lukuekspert. Takistusteta töötav uks ja lukud annavad koduomanikule igapäevaelus meelerahu ja turvatunde.