Garaaž
Turvaline garaaž 6 sammuga
1. Tugevda seinakonstruktsiooneKui Sul on vanem nõukogudeaegne garaaž, siis vaata kindlasti üle selle konstruktsioon – kas see on piisavalt turvaline ega alistu sissemurdmisele? Selle aja ehitised on sageli ühekordse tellisseinaga ning ka segu telliste vahel on ajahamba poolt juba puretud. Taolised seinakonstruktsioonid kindlusta võimalusel väljastpoolt - kata väline sein profiilpleki või fassaadiplaatidega. See ei ole küll kõige turvalisem lahendus, ent hoiab seinad koos ning raskendab neist läbi tungimist.
Kui seina ei ole võimalik väljastpoolt katta, siis tee seda seestpoolt – näiteks pleki või fassaadiplaatidega. Niimoodi jäikust ja läbimurdmist takistavaid elemente lisades tugevdad nõrka tellisseina. Sa võid garaaži seintele paigaldada ka riiulid, sest need loovad seina kaudu sisenemisele lisatakistuse.
2. Kindlusta välisuksÜldiselt on vanade garaažide uksepiidad (ehk ukselengid) kinnitatud nõrgalt seinakonstruktsioonide külge. Varasematel aegadel kinnitati puidust ukseleng telliste vahele laotatud puitklotside külge. Tänaseks on aga sellised klotsid seinast lahti loksunud, ega hoia enam uksepiita tugevalt paigas.
Kindlasti tekib Sul küsimus, kuidas siis kindlustada ukselengi? Meie soovitame võimalusel teha ukseposti nurkadesse vinkelrauast tugevdused. Keevita pikad lattrauad risti üle vinkelraua nii, et üks lati ots on posti nurga taga ning teine kinnitub tugevalt puitpiida külge. Nii viid uksepiida kinnituse ümber tellisposti nurga ja teed ukse eest tõmbamise peaaegu võimatuks.
Vahest on Sinu uksepiida puidu eluiga läbi? Pehkinud või nigelas olukorras puit tuleks vahetada korraliku vastu. Aastakümneid vana uks võib olla lihtsalt oma elu ära elanud. Sellisel juhul asenda vana uks uue ja korralikuga.
3. Kindlusta uks hingede pooleltTurvaline ukselukk on väga oluline, ent tähtis on ka see, et varas ei leiaks mõnda muud võimalust garaaži sisenemiseks.
Enamjaolt on vanadel ustel sellised hinged, mis on kinnitatud ukse pinna peale. Halvimal juhul on tehtud seda lihtsalt kruvidega, mida on kerge välja keerata. Parem variant on selline, kus hinged on kinnitatud poltidega läbi ukse.
Garaažiukse hingede puhul on oluline veel see, et ust ei oleks lukustatud asendis võimalik hingedelt maha tõsta. Kui uks pääseb ülespoole liikuma, siis tuleks selle takistamiseks ukselengi ülemisse serva kinnitada piirav liist.
Kuna hinged paiknevad väljaspool ust, siis on võimalik hinge tihvtid läbi lõigata ja uks hingede poolt lahti kangutada. Selle vältimiseks tuleb piida pool varustada turvatappidega. Turvatapid paigaldatakse ukse hingede poole nii, et uksest välja ulatuv tapi ots riivistaks ennast uksepiita. Taoline tihvt kaitseb ust nii hingedelt mahatõstmise kui ka mahalõikamise eest.
Juhul, kui Sa ei leia ukse jaoks sobivat turvatappi, võid Sa selle ukse sisepinnale ka ehitada.
Igal juhul pea meeles, et ukse hingede turvalisus on sama oluline kui turvaline lukustus.
4. Lukustus ja riivid
Millist lukustust tuleks garaažiukse puhul kasutada?
Saada oma vana lukk pensionile Kui Sinu lukustus on juba 30-40 aastat vana, oleks aeg see väsinud lukk pensionile saata ning noorem ja reipam asemele võtta. Vanadel lukkudel võivad ilmneda kulumisest tekkinud vead. Lisaks on uusi võtmeid raske juurde valmistada.
Ära lase olukorral nii kaugele minna, et lukk on ilma Sinu nõusolekuta pensionile läinud.
Abloy tabalukkKui Sa lukustad ust tabalukuga, siis jälgi tabaluku ja lukuraudade omavahelist sobivust. Meie soovitame Abloy 3-5 klassi turvaastme tabalukke. Need on tugeva karastatud sangaga, massiivse korpusega ja hea ilmastikukindlusega. Viimane on oluline selleks, et enamjaolt on tabaluku igapäevane keskkond väljas lume ja vihma käes. Sellegipoolest tasub kindluse mõttes lukk kinni katta nii, et see ei satuks otseselt sademete kätte.
Koos tabalukuga kasuta ka sobivat lukuaasa komplekti. Abloy kaetud lukuaasad raskendavad vargal lukule ligi pääsemist. Koos hea ripplukuga on selline lukk sissemurdjale tõsiseltvõetav vastane.
Kui Sa vajad võtmete kopeerimise kaitset, vali turvakaardiga kaitstud Abloy Novel tabalukud.
Meie valikust leiad ka odavamaid tabalukke, kuid garaaži lukustamiseks jääb neist siiski väheks.
5. Ehmata varastVaras plaanib oma kuriteo korda saata vaikselt ja märkamatult. Sina saad talle aga mõne üllatuse korraldada. Üürgav signalisatsioon ei jäta varast pikalt mõtlema. Esiteks sellepärast, et signalisatsioonipasuna heli on juba iseenesest häiriv. Teiseks, see äratab tähelepanu, mida varas kohe kindlasti ei soovi.
Garaažis kasuta lihtsat signalisatsiooni. Et fikseerida sissetung ning aktiveerida pasun, piisab vaid ühest liikumisandurist või ukseandurist. Paigalda pasun nii, et varas ei pääseks juhtmete läbilõikamiseks ligi. Lihtne GSM liikumisandur ei tee lärmi, vaid helistab vaikselt Sinu mobiilile. Tänu sisseehitatud mikrofonile saad sellisele kõnele vastates kuulata, mis Sinu garaažis toimub ning kas politsei kutsumine on vajalik enne, kui Sa ise kohale jõuad.
Signalisatsiooni pealepanekuks ja mahavõtmiseks kasuta raadiopulti. Siis Sa ei pea ukse avamisele viivitust panema ning saad väljastpoolt oma asjad ära ajada.
6. Kui garaažiuks üllatabSellel ajal, kui Sa autoga garaaži sisened või sealt väljud, võiksid uksed püsida avatud asendis. Takistuseks võib ju kive- või luuavart kasutada, ent kas see on ka kindel?
Luku-Expert soovitab: - Kiirriiv
- Ripplukk: ABLOY 340/25C
- Ripplukk: ABLOY 340/50U
- Uksefiksaator: DX
- Uksefiksaator: FIX
|
Artikli märksõnad: Ripplukk, garaažilukk, tabalukk, kiirriiv, riiv, hing, seina konstruktsioon, garaaži turvalisus, tabalukk Abloy, tabalukk IBFM, AMIG riiv, Abloy lukk, Abloy, lukuõli, uksefiksaator, GSM liikumisandur, ukselukk