Blogi | LukuExpert
04.10.2012

Garaaž

Autor: Luku Expert

Turvaline garaaž 6 sammuga

Kui turvaline on Sinu garaaž?

 

Kas saad olla päris kindel, et hommikul auto seal ikka alles on?

 

Sinu auto ja muu garaažis peituv on võõraste pilkude eest varjul. See aga ei tähenda , et varas neid ei himustaks. Varas ei ole rumal - kui ta näeb, et lukku on keeruline lõhkuda, valib ta sisenemiseks koha, mis sellele järele annab.

 

Seega soovitame Sul pöörata tähelepanu kogu garaaži turvalisusele, mitte ainult lukule endale.

 

Panusta läbimõeldud turvataseme loomisesse - investeeringud ei ole kuigi suured, kuid tulu kestab aastakümneid. 


6-sammuga-turvalisema-garaažini

1. Tugevda seinakonstruktsioone

Kui Sul on vanem nõukogudeaegne garaaž, siis vaata kindlasti üle selle konstruktsioon – kas see on piisavalt turvaline ega alistu sissemurdmisele?

Selle aja ehitised on sageli ühekordse tellisseinaga ning ka segu telliste vahel on ajahamba poolt juba puretud. Taolised seinakonstruktsioonid kindlusta võimalusel väljastpoolt - kata väline sein profiilpleki või fassaadiplaatidega. See ei ole küll kõige turvalisem lahendus, ent hoiab seinad koos ning raskendab neist läbi tungimist.


Soovitame välise vooderduse alla lisada ka veidike kivivilla. Külma garaaži puhul ei ole see küll suur päästja, kuid hoiab temperatuuri ühtlasema. Lisaks ei kogu sein nii palju külma ja niiskust.

Kui seina ei ole võimalik väljastpoolt katta, siis tee seda seestpoolt – näiteks pleki või fassaadiplaatidega. Niimoodi jäikust ja läbimurdmist takistavaid elemente lisades tugevdad nõrka tellisseina. Sa võid garaaži seintele paigaldada ka riiulid, sest need loovad seina kaudu sisenemisele lisatakistuse. 

 

2. Kindlusta välisuks

Üldiselt on vanade garaažide uksepiidad (ehk ukselengid) kinnitatud nõrgalt seinakonstruktsioonide külge. Varasematel aegadel kinnitati puidust ukseleng telliste vahele laotatud puitklotside külge. Tänaseks on aga sellised klotsid seinast lahti loksunud, ega hoia enam uksepiita tugevalt paigas.

 

Kindlasti tekib Sul küsimus, kuidas siis kindlustada ukselengi? Meie soovitame võimalusel teha ukseposti nurkadesse vinkelrauast tugevdused. Keevita pikad lattrauad risti üle vinkelraua nii, et üks lati ots on posti nurga taga ning teine kinnitub tugevalt puitpiida külge. Nii viid uksepiida kinnituse ümber tellisposti nurga ja teed ukse eest tõmbamise peaaegu võimatuks.

Lisaks vaata üle uksekonstruktsioon. Vargusi pannakse toime ka nii, et varas võtab garaažiukselt laudise ning siseneb sealtkaudu ruumi.
Kontrolli üle, et ukse välislaudise eemaldamine oleks raske. Vajadusel kindlusta uks ka seestpoolt.

 

Vahest on Sinu uksepiida puidu eluiga läbi? Pehkinud või nigelas olukorras puit tuleks vahetada korraliku vastu. Aastakümneid vana uks võib olla lihtsalt oma elu ära elanud. Sellisel juhul asenda vana uks uue ja korralikuga. 

 

3. Kindlusta uks hingede poolelt

Turvaline ukselukk on väga oluline, ent tähtis on ka see, et varas ei leiaks mõnda muud võimalust garaaži sisenemiseks.

 

Enamjaolt on vanadel ustel sellised hinged, mis on kinnitatud ukse pinna peale. Halvimal juhul on tehtud seda lihtsalt kruvidega, mida on kerge välja keerata. Parem variant on selline, kus hinged on kinnitatud poltidega läbi ukse.


Vaata, et Sinu uksehinge kinnitusmutrid oleksid seespool ja raskesti ligipääsetavad.

Garaažiukse hingede puhul on oluline veel see, et ust ei oleks lukustatud asendis võimalik hingedelt maha tõsta. Kui uks pääseb ülespoole liikuma, siis tuleks selle takistamiseks ukselengi ülemisse serva kinnitada piirav liist.

 

Kuna hinged paiknevad väljaspool ust, siis on võimalik hinge tihvtid läbi lõigata ja uks hingede poolt lahti kangutada. Selle vältimiseks tuleb piida pool varustada turvatappidega. Turvatapid paigaldatakse ukse hingede poole nii, et uksest välja ulatuv tapi ots riivistaks ennast uksepiita. Taoline tihvt kaitseb ust nii hingedelt mahatõstmise kui ka mahalõikamise eest.

 

Juhul, kui Sa ei leia ukse jaoks sobivat turvatappi, võid Sa selle ukse sisepinnale ka ehitada.

 

Igal juhul pea meeles, et ukse hingede turvalisus on sama oluline kui turvaline lukustus. 

 

 

4. Lukustus ja riivid

Tavaliselt on garaažiuks kahepoolne, millest üks on aktiivne ja teine passiivne pool. Mõlema uksepoole lukustus on võrdselt tähtis. Kontrolli passiivse uksepoole riivistust ning vajaduselt tugevda kinnitusi. Vaata üle ka uksevastuste osa piidas, sest needki võivad tugevdust vajada. Üsna tihti on riivi lukustuskohad kulunud või ei ole riivi vastus uksepiidas piisavalt hea.

 

Pea meeles, et vargal on ükskõik, kumb uksepool järele annab. 

 

Vajadusel asenda passiivse uksepoole riivid uutega või kasuta kiirriivi, mis võimaldab ühe liigutusega garaažiukse turvaliselt sulgeda.

 

 

Millist lukustust tuleks garaažiukse puhul kasutada?

Tavapärasteks lukustusmeetoditeks on ukse sisepinnale kinnitatav suurte poltkeeltega nn garaažilukk või ukse väljaspool paiknev tabalukk - mõlemad lahendused on sobivad. Oleme kohanud ka selliseid kliente, kes kasutavad lausa mõlemat lukustust korraga. Huvitavaimaks lahenduseks peame seda, kui tabaluku aasadega kaetakse kinni pindluku võtmeava. Selline kavalus pikendab sissemurdmise aega oluliselt.

 

Selleks, et garaažilukk oleks vargale raskesti ligipääsetav, kinnitatakse see ukse sisepinnale. Kontrolli, et lukk ja lukuvastus, kuhu keeled sisenevad, oleksid korralikult paigaldatud. 



Saada oma vana lukk pensionile

Kui Sinu lukustus on juba 30-40 aastat vana, oleks aeg see väsinud lukk pensionile saata ning noorem ja reipam asemele võtta. Vanadel lukkudel võivad ilmneda kulumisest tekkinud vead. Lisaks on uusi võtmeid raske juurde valmistada.

 

Ära lase olukorral nii kaugele minna, et lukk on ilma Sinu nõusolekuta pensionile läinud. 

 

Abloy tabalukk

Kui Sa lukustad ust tabalukuga,  siis jälgi tabaluku ja lukuraudade omavahelist sobivust. Meie soovitame Abloy 3-5 klassi turvaastme tabalukke. Need on tugeva karastatud sangaga, massiivse korpusega ja hea ilmastikukindlusega. Viimane on oluline selleks, et enamjaolt on tabaluku igapäevane keskkond väljas lume ja vihma käes. Sellegipoolest tasub kindluse mõttes lukk kinni katta nii, et see ei satuks otseselt sademete kätte.


Hoolda oma tabalukku - õlita teda sügisel ja kevadel lukuõliga. Abloy lukuõli määrib lukku hästi ning ei lase sellel talvel jäätuda.

 

Koos tabalukuga kasuta ka sobivat lukuaasa komplekti. Abloy kaetud lukuaasad raskendavad vargal lukule ligi pääsemist. Koos hea ripplukuga on selline lukk sissemurdjale tõsiseltvõetav vastane.

 

Kui Sa vajad võtmete kopeerimise kaitset, vali turvakaardiga kaitstud Abloy Novel tabalukud.

 

Meie valikust leiad ka odavamaid tabalukke, kuid garaaži lukustamiseks jääb neist siiski väheks.

 

5. Ehmata varast

Varas plaanib oma kuriteo korda saata vaikselt ja märkamatult. Sina saad talle aga mõne üllatuse korraldada. Üürgav signalisatsioon ei jäta varast pikalt mõtlema. Esiteks sellepärast, et signalisatsioonipasuna heli on juba iseenesest häiriv. Teiseks, see äratab tähelepanu, mida varas kohe kindlasti ei soovi.

 

Garaažis kasuta lihtsat signalisatsiooni. Et fikseerida sissetung ning aktiveerida pasun, piisab vaid ühest liikumisandurist või ukseandurist. Paigalda pasun nii, et varas ei pääseks juhtmete läbilõikamiseks ligi. Lihtne GSM liikumisandur ei tee lärmi, vaid helistab vaikselt Sinu mobiilile. Tänu sisseehitatud mikrofonile saad sellisele kõnele vastates kuulata, mis Sinu garaažis toimub ning kas politsei kutsumine on vajalik enne, kui Sa ise kohale jõuad.

 

Signalisatsiooni pealepanekuks ja mahavõtmiseks kasuta raadiopulti. Siis Sa ei pea ukse avamisele viivitust panema ning saad väljastpoolt oma asjad ära ajada.


Kas poleks tore, kui signalisatsioon annaks Sulle sissetungist märku? Sellise eelise saamiseks kasuta kodust signalisatsioonisüsteemi või GSM moodulit. Kodune signalisatsioonisüsteem on sobilik siis, kui garaaž asub elumaja juures. GSM moodulit aga soovitame neile, kelle garaaž paikneb kodust eemal. Lisaks pasunale helistab see Sinu mobiiltelefonile ning annab sissetungist märku ka siis, kui Sind kodus ei ole. 

 

6. Kui garaažiuks üllatab

Sellel ajal, kui Sa autoga garaaži sisened või sealt väljud, võiksid uksed püsida avatud asendis. Takistuseks võib ju kive- või luuavart kasutada, ent kas see on ka kindel?

 

Mugavaks lahenduseks on uksefiksaator. Kord selle paigaldanud, ei pea Sa enam muretsema, et tuul garaažiukse vastu autot lööb. Fiksaator hoiab ukse kindlas asendis ka tugevaima tuulega. Kui Sa ei taha vanale uksele palju kulutusi teha, siis kasuta sellist uksefiksaatorit, mis hoiab ennast kummiga vastu maad, kuid puhkeasendis seisab üleval vastu ust. Taoline fiksaator hoiab ära ukse tavapärase liikumise. Aga tormiga võib see nõrgaks jääda.

 

 


Tee pikaajaline investeering ja muuda pättide elu keeruliseks!

 

Luku-Expert soovitab:
 
 - Ripplukk: ABLOY 340/25C
 - Ripplukk: ABLOY 340/50U
 - Uksefiksaator: DX
 - Uksefiksaator: FIX
 

 


 
 
 

 

 

Artikli märksõnad: Ripplukk, garaažilukk, tabalukk, kiirriiv, riiv, hing, seina konstruktsioon, garaaži turvalisus, tabalukk Abloy, tabalukk IBFM, AMIG riiv, Abloy lukk, Abloy, lukuõli, uksefiksaator, GSM liikumisandur, ukselukk

 

Head Solutions Group OÜ

Priisle tee 10 #6, 13914 Tallinn Tel.: +372 641 0610 Registrikood: 10407435 KMKR: EE100054150 info@lukuexpert.ee
*}
76_1_tk1.png 77_1_Sterling_Logo_Black__Yellow_2016.png 78_1_yale.jpg 79_1_tk_4_1.png 80_1_tk5.png 89_1_amig-logo.png 90_1_192d1a142b7856cdfb0313e6e233a7a8e614b2c2.png 91_1_Besam_Assa_Abloy-logo-AD19ADA843-seeklogo.com.png 92_1_ILOQ_1_logo.PNG 93_1_dorma-logo.png