Lapsed, tuppa! Tali tuleb,
lumelell on õues ju.
Kes ei mäletaks seda eestikeelsete lastelaulude klassikasse kuuluvat teost! Just täna on paslik seda laulu meelde tuletada, sest lapsed peavad toas istuma talve tulekust või minekust sõltumatult. Ei mingit kooli ega huvitegevust – viirus on osutunud kangemaks vastaseks kui arvasime.
Kes on filmi „Üksinda kodus” näinud, teab hästi, mis ühe karantiini määratud jõnglasega juhtuda võib. Kurjakuulutavate koputuste või – hoidku jumal! – külaliste eest pole keegi kaitstud. Kõige vähem on nende eest kaitstud aga laps ise. Nii võibki vanast heast lastelaulust uusversiooni teha:
Lapsed, tuppa! Varas tuleb,
näpumees on õues ju.
Õnneks on võimalik taolise olukorra vastu valmistuda. Tuleb lastele kodu hoidmist ning võtmete kasutamist õpetada!
Kui laps kodust kasvõi korraks lahkub, tuleb tal võtmed mõistagi kaasa võtta. Need võiks kinnitada millegi märgatava külge, muidu võivad võtmed ära kaduda. Vana hea ja turvaline nipp on kaelapael, mis võimaldab võtmeid turvaliselt rinnal kanda. Kaelapael oli viimati moes küll kaheksakümnendatel, ent kui sul õnnestub temaatiliste piltidega pael hankida – tüdrukud jumaldavad näiteks üksiksarvikuid –, siis jääb su võsuke kiiresti nõusse.
Teine oluline turvameede lastega kodudes on uksesilm. Iga murdvaras koputab enne tööle asumist igaks juhuks uksele ja ukseilm annab lapsele võimaluse kindlaks teha, kas koridoris seisab jõulumees või varganägu. Sina oled tal mõlematkeelanud tuppa lasta ja nii on välistatud, et su nupuke varga ise sisse kutsub. Ja loomulikult oled sa oma lapsele õpetanud, mida teha siis, kui võõras ukse tagant lahkuda ei taha: kellele helistada ja nii edasi.
Täiendava lisaturvalisuse annab uksekett. Esimese hooga võib kett vanamoeliselt kõlada, kuid oma praktilist väärtust pole see aastate jooksul minetanud. Seda enam, et isegi ukseketid on aja jooksul edasi arenenud. Näiteks on lukuga ukseketti võimalik kasutada ka siis, kui lapsed on üksi kodus. Nii saavad lapsed ust ketis hoida ning vanemad saavad avatud ukse vahelt väikese võtmega keti avada. Jänesed söönud ja kapsad alles!
Vahet pole, kas lihtsalt räägid lapsega või taod oma koduukse kette ja silmi täis – kartmine on igal juhul parem kui kahetsemine. Kui laps on üksi kodus, on tal endalgi tugevam tunne, kui olete võimalikud ohud läbi arutanud ning välistanud.
Lapsed, tuppa! Juts, kus on aabits?
Koolitöö sind ootab ju!
Mees peab tarkust taga nõudma,
noorus on ju külvikuu!