22.12.2020
Kes lukku ei hoolda, see...
Autor: Luku Expert
Tarkuse ema olevat kordamine ja küllap ongi. Lukkude maailmas on tarkuse ema aga hoopis hooldus. Regulaarne ja sihipärane hooldus! Nii kui luku tähelepanuta jätad, on häda käes. Hea lukk on nagu inimene: sul võib olla maailma kauneim naine või mees, kui talle aga õhku, valgust ja toitu ei anna, jääb vaeseke kängu.
Õnneks on lukk inimesest kannatlikum ja tema eest ei pea tingimata iga päev hoolitsema. Lukkude hooldamise sagedus sõltub nii kasutamise tihedusest kui ümbritsevast
keskkonnast. Ehk mida rohkem lukke keerad, seda sivem need ära väsivad. Ja mida raskemates ilmastikutingimustes su lukk peab ellu jääma, seda tähelepanelikumalt tuleb selle tervist jälgida.
Eramajade ja korteriuste lukke tuleb hooldada üks kuni kaks korda
aastas. Tiheda kasutusega ukselukud – näiteks korrusmajade välisustel – tahavad tihedamat õlitamist, kuni neli korda aastas. Veelgi sagedamat hooldust (soovitatavalt
korra kuus) vajavad aga keerulistes tingimustes või tolmuses keskkonnas paiknevad lukud. Vaevalt su lukud polaarjoonel on, kuid ka näiteks autoteede lähedus on luku jaoks keskmisest karmim keskkond.
Kui lukku hooldama hakkad, väldi „klassikalist” õli. Loomulikult ei lähe sa päevalilleseemneõliga oma ukseluku kallale, ent ka tavalised määrdeõlid ei pruugi talle meeldida, sest kipuvad tehases lisatud spetsiaalmääret eemaldama ja tõmbavad mustust ligi.
Samuti tasub populaarsest WD-40-nimelisest tootest hoiduda. See küll puhastab, ent ei „määri” piisavalt ja seda viimast on su lukul sama palju vaja kui puhtust. Lukusüdamikke on vaja
vähemalt korra aastas spetsiaalse lukuõli või -määrdega hooldada. Hingede ja
lukukeelte jaoks on olemas just nende jaoks mõeldud vaseliin või koguni rasv, mida toodab näiteks ASSA.
Loomulikult pole luku õlitamisest kasu, kui samal ajal ust üle ei kontrolli. Uks peab käima sujuvalt, ei tohi olla liiga tihedalt vastu raami ning muidugi tuleb jälgida, et uks ära ei vajuks. Viimasel juhul tuleb uksehingi reguleerida.
Ka ukselinke on soovitatav aeg-ajalt määrida, täpsemalt lingi ja roseti vahelist ala – peamiselt selleks, et uks ebameeldivalt ei kriuksuks ja lukk kauem vastu peaks. Ning loomulikult peab ukse sulgur olema korralikult hooldatud ja reguleeritud, vastasel juhul võib uks liialt suure jõuga kinni prantsatada. Esiteks ajab selline pauk üles vanaema, kes elutoa diivanil päevaund kaifib. Teiseks rikub taoline asi ust ning võib su kallihinnalise luku ära rikkuda. Valesti reguleeritud uks võib ka üldse mitte sulguda ning sellisel juhul pole sul lukku vajagi! Kutsumata külalisted võivad rahulikult vanaema selga võtta ning tuhatnelja ajama panna.
Niisiis – suhtu ukselukku nagu oma lapsesse. Kammida ja toita tuleb teda vähem, aga päris ilma hooleta ei pea ka kõige vingem lukk vastu.