Üks võti, sada ust
Vanasti oli võtmete rohkus omamoodi staatuse sümbol: kõige kõvem mees pani pubis istet võttes lauale rahakoti, mobiiltelefoni ning võtmekimbu. Mida rohkem võtmeid, seda tegijam tüüp. Küllap on see stereotüüp pärit aidameeste ajast – need olid teatavasti vintsked sellid ja võtmetest ei jäänud neil kunagi puudu. Ja kui aidamees sattus naine olema, võis ta oma võtmetest uhke kaelakee teha.
Tänapäeval on võtmete rohkus muutunud aga tüütuks ja pigem unistab iga inimene ajast, mil neid enam üldse vaja ei lähe. Selle päevani, mil moodsad lahendused klassikalised võtmed välja vahetavad, läheb veel natuke aega. Seniks lahendavad olukorra niinimetatud sarjastatud südamikega lukud. Ehk üks võti, mis avab hulga erinevaid uksi.
Sarjastatud südamikega on varustatud pea kõik uusehitised, olgu kortermajad, büroohooned või tööstushooned. Sarjastamine on lihtsamaid viise inimeste juurdepääsu piiramiseks, sest igas hoones on ruume, kuhu päris kõigil asja pole. Näiteks serveriruum, tehnoruumid, telekommunikatsiooniruum ja isegi prügimaja, sest kes see tahab hommikul unise peaga prügikasti tühjendades tukkuva „geoloogi” otsa komistada.
Kõige lihtsam sarjastus on niinimetatud samakeskne sarjastus, kus kõiki südamikke avab üks võti. Sellist lahendust kasutatakse eramajades, kus sama võti töötab nii maja peaukse, värava, abihoone, suvila kui ka paadikuuri keldriukse puhul, kui selline peaks majapidamises leiduma.
Teismeliste lastega kodudes õnnestub luua lihtsam peavõtme süsteem, mille puhul keerab lapsevanemate võti kõiki uksi, kuid laste omad avavad sissepääsu ainult neile mõeldud ruumidesse.
Pisut keerulisem – kuigi mitte võimatu ega ebatavaline – on korrusmaja sarjastus. Siin avab iga korteriomaniku võti lisaks oma korteri uksele ka maja välisust, vahekoridori ust, postkasti, prügimaja ja keldriboksi. Kortermajadel on erinevaid kasutajaid, alates postiljonist, kes peab postkastideni pääsema, kuni elektrifirma või telekommunikatsiooni tehnikuteni, kel tuleb hooldustöödeks tehnoruumidesse minna. Sarjastus lahendab kõik sellised olukorrad.
Suuremad tööstushooned, kaubanduskeskused ning büroohooned vajavad aga juba keerukamat peavõtme süsteemi, kus iga inimene pääseb ainult oma tööga seotud ruumidesse ning garderoobi, suitsuruumi ja teistesse üldkasutatavatesse ruumidesse, ülejäänud hoone jääb neile aga suletuks. Samas võib osakonna juhataja või peadirektori võti kõiki hoones leiduvaid uksi avada.
Ei ole ülearu keerukat hoonet või liiga palju uksi, on vaid piiratud kujutlusvõime. LukuExpert sarjastab ära kasvõi terve linna, kui selline soov peaks kellelgi tekkima. Ei usu? Võta ühendust ja tee kindlaks!